ślub Strona startowa    ślub Dodaj do ulubionych     współżycie, antykoncepcja, kamasutra DRUKUJ

Nowoczesna antykoncepcja

 

Tu jesteś: współżycie >>> Nowoczesna antykoncepcja
antykoncepcja

       Stuprocentową ochronę przed niepożądaną ciążą jest jedynie... abstynencja seksualna. Istnieje jednak wiele metod, które pozwalają znacznie zredukować możliwość zajścia w ciążę. Najpopularniejszym sposobem ochrony jest prezerwatywa. Jakie środki zapewniają większą skuteczność? Komu zalecana jest antykoncepcja hormonalna? Z jakim ryzykiem wiąże się źle dobrana metoda antykoncepcji? Warto znać odpowiedzi na te pytania, aby z rozsądkiem wybrać najlepszy dla siebie sposób antykoncepcji.



       Mechaniczne środki antykoncepcji

       Podstawowy podział antykoncepcji wyróżnia antykoncepcję mechaniczną, chemiczną i hormonalną. Tak zwane metody barierowe polegają na fizycznym oddzieleniu nasienia od macicy. To do tej kategorii zaliczają się tak popularne prezerwatywy. Ich największymi zaletami są: ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, łatwość użycia i dostępność. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 2-15%. To znaczy, że tylko 2-15% kobiet zabezpieczających się tą metodą zaszło w ciążę. Skąd tak duża rozbieżność wskaźnika? Prawdopodobnie wynika to stąd, że wiele zależy od tego, czy prezerwatywa została właściwie założona i nie uległa uszkodzeniu podczas stosunku. Inną, choć mniej powszechną, metodą mechaniczną jest wkładka domaciczna. Zakłada się ją na kilka lat, a jej skuteczność według wskaźnika Pearla wynosi 1-4%. Wkładka działa na kilka sposobów: zmienia konsystencję śluzu w pochwie, ma działanie plemnikobójcze oraz wywołuje lekki stan zapalny w pochwie, przez co uniemożliwia prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka. Zaletą tej metody antykoncepcji jest to, że nie trzeba o niej pamiętać.

       Plastry czy tabletki?

       Wiele kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną, która zatrzymuje owulację. Najpopularniejsze w tej kategorii są tabletki. Ich skuteczność wynosi 99,5-99,7%. Należy je przyjmować codziennie, najlepiej o stałej porze, z kilkudniową przerwą w ciągu miesiąca, podczas której pojawia się krwawienie. Tabletki mogą być jedno- i wieloskładnikowe. Są dostępne jedynie na receptę. Warto jednak poprosić lekarza ginekologa o wykonanie szczegółowych badań, aby mieć pewność, że dobrał odpowiednie tabletki. Źle dobrana antykoncepcja hormonalna może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak: zanik libido, rozchwianie emocjonalne, ból głowy, zmiana masy ciała, krwawienie.

       Plastry antykoncepcyjne zakłada się raz na tydzień. Ze względu na inny sposób aplikacji hormonów, metoda ta nie szkodzi wątrobie. Wskaźnik Pearla dla tego sposobu wynosi 0,5-1,6, są więc równie skuteczne jak powszechnie stosowane tabletki. Coraz większą popularnością cieszą się krążki dopochwowe zakładane raz na miesiąc. Ich działanie jest podobne do tabletek i plastrów.

       Długotrwałe działanie - implant antykoncepcyjny

       Kobiety, które chcą mieć pewność, że przez najbliższych kilka lat nie zajdą w ciążę, mogą zdecydować się na implant antykoncepcyjny: http://skinclinic.pl/ginekologia-estetyczna/implanon-nxt-antykoncepcyjny-implant/. Włożenie implantu trwa tylko kilka minut. Zakłada się go podskórnie na przedramieniu. Ten rodzaj antykoncepcji jest o tyle skuteczny, że działanie implantu utrzymuje się aż trzy lata. Jego skuteczność wynosi 99,5%. Działanie implantu polega na zatrzymaniu komórki jajowej w jajniku oraz wywołaniu zmian w śluzie szyjkowym macicy. Aby mieć pewność bezpieczeństwa zakładania implantu, należy wybrać zaufany gabinet. W Warszawie zabieg ten jest przeprowadzany w renomowanej Klinice Ginekologi i Medycyny Estetycznej SkinClinic.



Prześlij znajomym:        

Ostatnio na forum

Ankieta

Twój pierwszy raz:

Nie było
Poniżej 18 lat
Pomiędzy 18 a 22 lat
Powyżej 22 lat

Sonda

Twoja ulubiona pozycja

Łyżeczka
Na siedząco
Na jeźdźca
Misjonarna
Na pieska
Meduza
Na stojąco
Inna